czwartek, 31 stycznia 2013

Czarny bez

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Dzisiejszym darem natury, któremu przyjrzymy się bliżej, jest czarny bez. To roślina niezwykła - cenna jest każda jej część, od korzenia, przez gałęzie i liście, aż po kwiaty. 


  • Korzenie czarnego bzu zawierają cholinę oraz sytosterol, dzięki czemu słyną ze swoich napotnych właściwości. 
  • Z kolei w gałęziach odnajdziemy biały rdzeń, który działa nie tylko moczopędnie, ale również antyreumatycznie. Osoby mające problemy z kamieniami nerkowymi i kamieniami w woreczku żółciowym, powinny sięgnąć po gałązki czarnego bzu. Dlaczego? Ponieważ pomaga on je rozpuścić. Nie wszyscy wiedzą, jak dotkliwie bolesne potrafią być te kamienie, a pozbycie się ich niestety nie jest takie proste.
  • Liścieźródłem witaminy C, a także beta-karotenu. One również słyną ze swoich właściwości moczopędnych i napotnych. Ich dodatkowym atutem jest bez wątpienia to, iż mają pozytywny wpływ na odporność organizmu na infekcje. 
  • Kwiaty są bogatym źródłem rutyny, flawonoidów i soli mineralnych. Powinny po nie sięgnąć osoby, których skóra ma tendencje do pękających naczynek - poprawiają kondycję skóry.
  • Owoce są źródłem witaminy B i C, a także pektyny. Wspomagają usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Działają również przeciwzapalnie.
  • Czarny bez sprawdza się jako naturalny środek przeciwgorączkowy. Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, a także, jak już wspominałam, wzmacnia i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych. Jest również pomocny przy leczeniu łuszczycy.


Jak przygotować bez na własny użytek? To zadanie wcale nie jest takie trudne, czarny bez jest rośliną, którą łatwo spotkać na przykład przy polnych drogach. Bez kwitnie w maju i czerwcu, w związku z tym, jeżeli chcemy ususzyć jego kwiaty i owoce, warto o tym pamiętać. Białe kwiatki ścinamy już na początku ich kwitnienia. Rozkładamy na papierze bądź kawałku płótna, aby z rośliny zeszły wszelkie robaki. Następnie myjemy i wykorzystujemy na bieżąco, bądź suszymy. Susz warto przechowywać w płóciennym woreczku, będziesz mieć wówczas pewność, że nie podejdzie wilgocią i nie spleśnieje.

UWAGA! Czarny bez, ze względu na zawartą w nim sambunigrynę oraz sambucynę spożywany w większych ilościach jest rośliną trującą. Wysoka temperatura (na przykład podczas gotowania lub smażenia) usuwa z bzu trujące właściwości. Uważajmy zatem i nie eksperymentujmy na własną rękę!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz